I gamle dage blev surbrød bagt med surdej som rugbrød, men i dag er er surbrødet blevet et brød, hvor det sure består i, hvor meget kommen og sigtemel, der er kommet i. Det skal hæve i lang tid for at udvikle den rette smag.
Smuldr gæren og udrør det i skummetmælk, der er lunet til ca 30 grader. Halvdelen af sigtemelet tilsættes. Dejen slås med en grydeske, til den er ensartet og sej. Stilles til hævning under et viskestykke et lunt sted i 3-4 timer.
Nu tilsættes resten af melet, salt og kommen, og dejen æltes, til den er blank eg smidig. Den dækkes igen med et viskestykke og hæver lunt endnu 1 time.
Dejen slås ned og formes til 2 brød, der sættes på en bageplade med bagepapir. Efterhæver ½ time, snittes, pensles med æg, drysses med kommes og pensles endnu en gang, så kommen ikke triller af brødet, når det er bagt. Brødet bages ved 200 grader i ca. 45 minutter, til brødene er gyldne og gennembagte.